Autosedačky

Bezpečnost dětí je pro každého rodiče na prvním místě a nejinak tomu je v autě. Ochranu před zraněním dítěti poskytuje dětská autosedačka. Aby autosedačka plnila svoji funkci, musíte zvolit správný model. Podívejte se, jak vybrat dětskou autosedačku.

Proč koupit dětskou autosedačku

Věděli jste, že pro dítě může být už i náraz v rychlosti 15 km/h smrtelný? To v případě, že není umístěno v autosedačce. Dětské autosedačky jsou speciálně vyvíjeny pro přepravu těch nejmenších. Povinnost vozit dítě v autosedačce vám navíc ukládá zákon.

Autosedačku či podsedák musí mít každé dítě do 150 cm výšky a 36 kilogramů váhy. Děti, které přerostly tyto limity, musí být stejně jako všichni ostatní členové posádky připoutány bezpečnostním pásem. Právě výška je tím klíčovým faktorem, který by měl zajistit, že bezpečnostní pás nepovede přes krk dítěte – v opačném případě by mohlo hrozit uškrcení.

Proč nekupovat použitou autosedačku?

U použité autosedačky nemáte záruku, že zboží vydrží a splní účel, za kterým bylo koupeno. Dětská autosedačka se může na první pohled zdát naprosto neporušená, ale některá opotřebení jsou téměř neviditelná. Předchozí vlastník mohl autosedačku natolik opotřebovat, že se při jejím dalším využití některá část snadno poškodí. Vy v tu chvíli budete narychlo shánět náhradu. Nemluvě o tom, že při koupi z druhé ruky jen těžko zjistíte, zda byla autosedačka bouraná.

V konečném součtu nákupem použitého zboží kromě zdraví dítěte riskujete to, že zaplatíte dvě autosedačky. Na bezpečnosti se nevyplatí šetřit a u dětí to platí dvojnásob. Jestli se chystáte z půdy přinést autosedačku po prvním dítěti, tak myslete na to, že bez ohledu na stav by autosedačka kvůli použitým materiálům neměla být starší než 10 let. Výrobci dokonce často deklarují jen pět let.

Než začnete vybírat dětskou autosedačku

Ještě předtím, než začnete procházet širokou nabídku prodejců, dítě změřte a zvažte. Výška a váha dítěte jsou rozhodujícími faktory pro vybrání vhodné autosedačky. Každá sedačka má jasně stanovené maximální, ale i minimální parametry dítěte. Ty musíte při výběru bezpodmínečně zohledňovat. Při instalaci autosedačky a jejím použití vždy postupujte podle pokynů výrobce. Pokud má vaše dítě specifické zdravotní problémy, ujistěte se, zda nepotřebuje speciálně upravenou autosedačku.

Typy sedaček

Základní rozdělení autosedaček závisí na hmotnosti dítěte. Setkáte se s dětskými sedačkami:

  • kategorie 0,

  • kategorie 0+,

  • kategorie I,

  • kategorie II,

  • kategorie III.

Autosedačka 0 (0–10 kg)

Autosedačka 0–10 kg slouží dětem zhruba do jednoho roku. Pro tyto skořepinové modely se díky tvaru vžilo označení „autosedačka vajíčko“. Dítě je zajištěno v polosedu pětibodovým bezpečnostním pásem ve tvaru písmene Y. Při otřesu se dítě opře do konstrukce autosedačky. Autosedačky kategorie 0 se umísťují proti směru jízdy mimo všechny aktivní airbagy. Pokud je postavíte po směru jízdy, hrozí dítěti při kolizi vážná poranění. Sedačky můžete velmi snadno přenášet – většinou bývají vybaveny madlem.

Autosedačka 0+ (0–13 kg)

Autosedačka 0+ se nijak zásadně neliší od autosedaček kategorie 0. Stále se jedná o novorozenecké a kojenecké sedačky, pouze váhové rozmezí dítěte je o něco větší. Dětem může vydržet až do 18 měsíců.

(obrázek: autosedačka vajíčko)

Autosedačka I (9–18 kg)

Autosedačka 9–18 kg se již běžně umísťuje ve směru jízdy. V posledních letech ale v této kategorii přibývá sedaček, které se mají instalovat v opačném směru či umožňují instalaci v obou směrech – tzv. reboarder autosedačky.

Svým váhovým rozmezím autosedačky odpovídají dětem mezi 1–4 lety. Většina výrobků je polohovatelná – můžete tak variovat polohy pro spánek a sezení. Vyšší bezpečnost vám zajistí zvýšené a zesílené boční strany, zejména v oblasti hlavy. Typické upevnění využívá pětibodový bezpečnostní pás.

Autosedačka II (15–25 kg)

Autosedačka kategorie II je určena předškolákům zhruba ve věku 3–7 let. Sedačky se umísťují výhradně po směru jízdy. Bývají opatřeny tříbodovým nebo pětibodovým pásovým systémem.

Autosedačka III (22–36 kg)

Autosedačky s největším váhovým rozmezím. Zpravidla mají podobu podsedáků, které dítě dostanou do požadované výšky, aby se mohlo bez rizika připoutat bezpečnostními pásy pro dospělé.

Některé podsedáky jsou vyráběny pro děti od 15 kg. Jejich hlavní výhodou je skladnost, snazší manipulace a nižší cena. Nezaručí však stejnou úroveň bezpečnosti jako klasické autosedačky – hlavně při bočních nárazech. Proto se doporučuje využívat autosedačky, co nejdéle je to možné. Z pohledu zákona není nijak stanoveno, od kdy může dítě podsedák užívat.

Vítězí rostoucí autosedačky

Mezi rodiči se z pochopitelných důvodů staly velmi oblíbené rostoucí autosedačky. Výrobci na tuto poptávku slyší, a proto se dnes s některými ze zmíněných kategorií setkáte daleko méně než v minulosti. Naopak rostoucí autosedačky se vyrábí více a kombinují několik váhových kategorií.

  • Autosedačka 0–18 kg: Kombinace kategorií 0 (0+) a I. Model by měl vystačit zhruba do 4 let. V tomto věku je páteř dítěte nejnáchylnější, což reflektuje konstrukce a umístění proti směru jízdy. V případě nárazu je riziko poranění až pětkrát menší než při orientaci po směru jízdy.

  • Autosedačka 9–36 kg: Kombinace kategorií I, II a III. Dětská sedačka, která by dítěti měla stačit od jednoho roku klidně až do 12 let. Z důvodu úspory často prodávaný typ. Nevýhodou v počáteční fázi je, že sedačku nelze instalovat proti směru jízdy. Dříve se jednalo spíše o kompromisní řešení. Výrobci ale na tomto segmentu výrazně zapracovali a odstranili řadu nedostatků.

  • Autosedačka 15–36 kg: Kombinace kategorií II a III, která do značné míry vytlačila jejich samostatné modely. Sedačka pro děti od cca 4 do 12 let nebo 150 cm výšky. Vždy se umísťuje po směru jízdy.

  • Autosedačka 9–25 kg: Sloučení kategorií I a II. Hlavní výhodou této skupiny je, že některé autosedačky lze instalovat proti směru jízdy.

Na co se při výběru autosedačky zaměřit?

Autosedačka není výrobek, který by disponoval řadou technologických vychytávek. Její úloha je jednoduchá a jasná – ochrana zdraví dítěte. Přesto se najde několik parametrů, které byste při výběru neměli opomenout.

Způsob ukotvení

Nejjednodušší je uchycení pomocí pásu ve vozidle. Autosedačka ale bude mít s největší pravděpodobností určitou vůli a nebude zcela upevněna. Bezpečnější alternativu představuje systém ISOFIX. Ten pracuje s kotvami uchycenými přímo na konstrukci vozidla. Ne každé auto vám ukotvení ISOFIX umožní – pokud ano, tak systém nejčastěji naleznete na krajních sedadlech vzadu, občas i na sedačce spolujezdce.

Počítejte s tím, že autosedačky s ISOFIX budou právě kvůli kotvicímu systému větší. To může být nepříjemné při častém přenášení. Některé modely vám dovolí oddělit sedačku a základnu. Vy poté přenášíte jen sedačku, zatímco základna zůstává v autě ukotvená.

Váháte mezi ukotvením pomocí pásu a ISOFIX? Podívejte se na srovnání obou možností.

Homologace

Homologace, tedy ověření vlastností a kvalit výrobku z hlediska přípustnosti jeho použití, je u dětské autosedačky naprosto zásadní. V platnosti jsou dvě různé evropské normy. Norma ECE R44 klade přísné požadavky na konstrukci a bezpečnost. Ještě bezpečnější jsou autosedačky splňující normu ECE R129. U nich se testuje například i ochrana při bočním nárazu. Norma mimo jiné požaduje instalaci autosedaček proti směru jízdy alespoň do patnácti měsíců dítěte.

Informaci o homologaci byste měli najít na štítku spolu s předepsanou váhou a výškou dítěte. Štítek má oranžovou barvu a je součástí každé homologované sedačky.

Použitý materiál

Potah autosedačky se vyrábí ze syntetických vláken, ze semiše, ale setkáte se i s bavlnou. Nejsnáze vyčistíte potahy ze syntetických vláken, což je jeden z důvodů, proč tento materiál převažuje. Bavlnu ocení děti citlivé na umělé materiály. Bez ohledu na materiál je velkou výhodou, je-li potah odnímatelný. Zašpinění potahu se u dětí nevyhnete, takže oceníte možnost hodit potah do pračky.

Samotná konstrukce autosedačky je z tvrdého plastu. Důležité je čas od času zkontrolovat stav sedačky – zejména po nárazu nebo pádu. Malá prasklina může zásadně ovlivnit pevnost celé konstrukce. Po autonehodě je nutné autosedačku vždy vyměnit, ačkoliv na první pohled nevypadá poškozeně. Někteří výrobci nabízí bezplatnou výměnu autosedačky po nehodě.

Konkrétní funkce autosedačky

Některé funkce a doplňky zpříjemní užívání dětem či rodičům. Pohodlnou manipulaci vám zajistí madlo u kojeneckých sedaček, případně možnost připojení na kompatibilní kočárkovou konstrukci. Polohovací funkci oceníte u těch nejmenších, kteří tráví jízdu v autě spánkem. Nastavitelná může být rovněž hlavová nebo loketní opěrka.

Užitečnou doplňkovou funkcí je shock absorber. Jedná se o speciální popruhy, které připnete na pásy. V případě nehody či prudkého zabrzdění shock absorber snižuje riziko pohmoždění v hrudní oblasti dítěte.

Autosedačka: Cena

Cenové kategorie se u dětských sedaček liší. Počítejte s tím, že její pořízení vás vyjde na několik tisíc korun. Na podsedák vám může stačit i několik stovek. Základní autosedačky pořídíte do 2500 korun. U těchto modelů si rozhodně ověřte výsledky z crash testů a uživatelské recenze. Neočekávejte žádné speciální funkce, ani extra kvalitní materiály.

Solidní dětské autosedačky střední třídy koupíte mezi 2500–6000 korun. Za tuto cenu se dá sehnat populární autosedačka Cybex nebo autosedačka Römer. Na ty nejlepší modely si připravte částku přesahující 6000 korun. Autosedačky, které pokrývají více kategorií velikosti bývají v porovnání s těmi klasickými o něco dražší.

Zobrazit více
Filtrovat zboží (3590 produktů)
Cena
Váhová kategorie
Zobrazit více možností (17)
Výrobce
Zobrazit více možností (81)
Barva
Orientace
Hmotnost sedačky
Odpovídá normě
Zabezpečení dítěte
Vlastnosti